Nikt nie mówił, że będzie łatwo

Nikt nie mówił, że będzie łatwo

Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Że życie samymi różami usłane jest. Nie, nie ma tak. Bliscy chorują a potem odchodzą, jak mój tato niedawno. Niektórzy sami rezygnują z życia. Inni wkraczają w nowy etap, żenią się, rozmnażają. Albo rozstają.  Życie takie właśnie jest – pełne burz, zawirowań. Pułapek.

Życie to taki orkan. Nigdy nie wiesz, co może się zdarzyć. Przy Twoim bloku może zwalić się drzewo. Orkan,  Ksawery  lub inny, zerwie linie energetyczną i zapanuje ciemność. A coś tak pewnego jak pociąg do Poznania, najzwyczajniej nie pojedzie.  Albo utkniesz na wypiździejewie i nie dojedziesz na pogrzeb rodzica.  Nigdy nie wiadomo.

Dlatego często rozmyślam sobie o tym, co kiedyś przeczytałam w książce o terapii ACT. Czy wiedząc, że te wszystkie rzeczy mogą się zdarzyć, zdarzą się być może, są mniej lub bardziej prawdopodobne –  śmierć bliskich, odejście ukochanego,             zwalone drzewo, czy jesteś w stanie zaryzykować? Żyć pełnią życia? Czy też będziesz żyć na pół gwizdka w strachu przed tym, co się może zdarzyć?

Często myślę o życiu w ten sposób. Kiedy o życiu myślę w ten sposób, to otwieram się na dobro wokół, chociaż jednak ryzykuję. Ciągle coś przecież może pierdyknąć.   Ta gotowość do życia, mimo przelotnych opadów deszczu, burz i gradobicia,   to recepta na szczęście. Na sprawienie, by nasz mózg się nastawił na dobro. Zresztą, czytaliście przecież recenzję książki  Szczęśliwy mózg a także recenzję książki W pułapce myśli. Bez tej gotowości do życia dobra nie wyłapiemy.

Ostatnie tygodnie były trudne. Przede mną kolejne wyzwania. Pokonywanie strachu i życie na cały gwizdek. Zaczynam studia – psychologię, choć boję się biologicznych podstaw zachowań, socjologii i paru innych przedmiotów. Jadę do Berlina na koncert Jamesa Blunta, jadę sama blablacarem i nie wiem, czy wszystko pójdzie tak , jak sobie wymyśliłam. Ale czy mając świadomość wszystkich zagrożeń mam nie podejmować wyzwań? Żyć w klatce?

Nie, nie chcę tak. Życie, nadciągam!

 

Comments are closed.