Uwarunkowane biologicznie urojone łaknienie – Rick Hanson w dokumencie Netflixa

Uwarunkowane biologicznie urojone łaknienie – Rick Hanson w dokumencie Netflixa

W dokumencie „Minimalism – a documentary about the important things” (Netflix), prócz minimalistów ( Joshua Becker, Leo Babauta i inni), wystąpił Rick Hanson.

Rick Hanson jest autorem dwóch fenomenalnych książek: Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia (napisał ją wraz z synem) oraz Szczęśliwy mózg. Wykorzystaj odkrycia neuropsychologii, by zmienić swoje życie

Neuropsycholog w filmie dokumentalnym o minimalizmie? A jednak chęć posiadania więcej i więcej może mieć swoje ewolucyjne korzenie i o tym właśnie mówi Rick Hanson.

Rick Hanson chęć posiadania więcej nazywa uwarunkowanym biologicznie urojonym łaknieniem. Łaknienie to coś, co sprawdza się, by utrzymać nas przy życiu w naprawdę ciężkich czasach. Sprawdzało się u zwierząt, pierwotnych ludzi, lecz dziś stanowi barierę. Czyni nas nieszczęśliwymi. Nie poprzestajemy na tym, co mamy, choć żyjemy w najlepszych warunkach w historii. Rick Hanson mówi o ludziach Zachodu, tych, którym żyje się w miarę wygodnie a jednak wciąż chcą więcej.

„Jesteśmy marionetkami, których sznurkami pociąga Matka Natura wraz z sięgającą dziesiątki miliony lat ewolucją.”

Co Wy na te teorię?

 

Comments are closed.