Terapia schematów. Przewodnik praktyka – recenzja książki
Książka Jeffreya E. Younga, Janet S. Klosko i Marjorie E. Weishaar “Terapia schematów. Przewodnik praktyka” została wydana nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego w 2013 roku . W zamierzeniu jej autorów miała się stać biblią dla praktyków terapii schematów, stosunkowo młodego nurtu terapii. Czy może zainteresować osoby, które sięgają po literaturę fachową z ciekawości, mając na względzie własny rozwój?
Nie jestem praktykiem. Skończyłam studia podyplomowe na kierunku socjoterapia. Kierowały mną bardzo osobiste powody. Mimo, że nie pracuję jako socjoterapeuta,staram się być na bieżąco z literaturą fachową dotyczącą socjoterapii. Najbliższym socjoterapii nurtem jest terapia poznawczo-behawioralna, z której założeń na co dzień korzystam. Terapia schematów wywodzi się z terapii poznawczo-behawioralnej, było więc dość oczywiste, że sięgnę po” Terapię schematów. Przewodnik praktyka”, gdy tylko będę miała taką możliwość, nawet jeśli książka wydaje się być dedykowana tylko dla osób zawodowo zajmujących się terapią schematów.
Przyznam się, że jestem dość wybrednym czytelnikiem. Zwracam uwagę na jakość wydania (wspaniała, jak zresztą wszystkie książki GWP) a przede wszystkim spójność treści z daną czytelnikom obietnicą. Korzystam z indeksów rzeczowych i osobowych chyba częściej niż przeciętny czytelnik. Niewątpliwie będę korzystała z załączonej bibliografii, tak zwykle sięgam po kolejne pozycje. Książka jest wydana naprawdę dobrze.
Lubię czytać książki, które dają mi poczucie czerpania wiedzy wprost u źródła. Jednym z autorów jest twórca terapii. Kto jak nie jej twórca mógłby napisać wyczerpujący podręcznik dla praktyków terapii schematów? Drugą istotną kwestią są dla mnie rekomendacje. Aaron Beck,ojciec terapii poznawczej uznał , że ten podręcznik w umiejętny sposób pokazuje jak można udoskonalić i zmodyfikować klasyczne podejście terapii poznawczej.
Mimo, że nie mogę wypowiedzieć się, czy książka rzeczywiście stała się biblią praktyka i czy wyczerpuje wszystkie zagadnienia, mogę zwrócić uwagę na parę kwestii.
Przede wszystkim książka napisana jest przyjaznym językiem. Wprawdzie sam poddtytuł określa nam grupę odbiorców- praktyków terapii schematów, to jednak autorzy przygotowali podręcznik od podstaw. Nawet osoba nie mająca wcześniej styczności z tego typu podręcznikami,nie powinna mieć trudności ze zrozumieniem materiału, ponieważ pojęcia czy podstawowe wytyczne terapii są wprowadzane stopniowo, by ostatecznie poruszyć kwestie szczegółowe dotyczące konkretnych zaburzeń.
Podtytuł” Przewodnik praktyka”nie jest gołosłowny -książka zawiera naprawdę wiele zapisów z sesji terapeutycznych. Na przykładach autorzy podręcznika zapoznają czytelników zarówno z samą metodą jak i trudnościami, które pojawiają się w toku pracy.
O treści książki na moim blogu napisałam tak : to mocna rzecz. Wszyscy szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dlaczego tak a nie inaczej reaguję? Dlaczego wściekam się w takich sytuacjach a w innych poddaję się zamiast walczyć o swoje. Dlaczego inni mówią o mnie, że jestem pracoholikiem a ja nie widzę w tym niczego złego? Dlaczego walczę, unikam lub tkwię nie robiąc zupełnie nic? Jak odnaleźć powtarzające się wzorce zachowań, zacząć je zauważać i zmienić ich nasilenie? Terapia schematów daje możliwość znalezienia odpowiedzi. Czy zatem amator, osobnik szukający odpowiedzi na dręczące go pytania, może korzystać z podręcznika i pracować nad sobą w oparciu o metody wykorzystywane w tym nurcie? Zdecydowania może a ja zachęcam do tego. Dla mnie powstanie książki samopomocowej w oparciu o ten nurt jest tylko kwestią czasu. Autorzy podręcznika mówią o tym, że na swoich sesjach polecają zapoznać się z mechanizmem działania schematów i zalecają przeczytanie innej książki o schematach. Jeśli tak jest, to prędzej czy później doczekamy się podręcznika dedykowanego do pracy własnej i mam nadzieję, że ukaże się on nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, bo oznacza to dla mnie wysoką jakość .
Jeffrey E. Younga, Janet S. Klosko i Marjorie E. Weishaar, Terapia schematów. Przewodnik praktyka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2013
To ja dziękuję i cieszę się, że jest nas więcej ?
Witam, trafiłam na blog przypadkiem. Jestem właśnie na początku tej drogi... może trochę młodsza, chociaż wiek to ponoć tylko liczba…
Dzień dobry, Tak.
Dzień dobry mam pytanie czy po studiach magisterskich na psychologii można otworzyć prywatny gabinet??? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Tak, od pół roku pracuję jako psycholog. Po 20 latach pracy w korporacjach zmieniłam całkowicie ścieżkę zawodową ?