Zespół Aspergera – czego uczy mnie inność?

Chciałabym podzielić się z Wami tym,  czego dzień w dzień uczy mnie mój  starszy syn.  To  zadziwiające jak wiele można uczyć się przyglądając się inności. Zespół Aspergera to inność pod wieloma względami.

Zespół Aspergera i stan flow

To nie jest tak, że osoby z Zespołem Aspergera to geniusze. Owszem, zdarza się, ale moim zdaniem w większości to pasjonaci.

Mój syn zaczął od książek dla dzieci o eksperymentach, dziś szkoła proponuje mu rozszerzony program nauczania chemii i dodatkową fizykę. Chemia, fizyka, elektronika go nakręcają, wciągał się w nie stopniowo, pokonując małymi kroczkami swoją niewiedzę. Eksperymentował, błądził, ale ciągle szedł do przodu. Sądzę, że to właśnie jest owo FLOW.

Tego zaangażowania, tej determinacji, nawet gdy się czegoś nie wie, mu zazdroszczę. Tego się uczę od niego.

Nie jest jakiś genialny. On po prostu ma pasję i dla mnie to najlepszy dowód, że moje małe kroczki też mnie doprowadzą do celu. Muszę stawiać sobie wyzwania na miarę swoich możliwości a jednak wciąż mają to być wyzwania a nie łatwizna, która mnie znudzi. Na tym polega osiąganie przepływu. On tak się rodzi – nieco w bólach przecież. I nie w lenistwie, stagnacji, nicnierobieniu. Mój syn daje mi największą lekcję życia z pasją.

Zespół Aspergera i szczerość czasem aż za bardzo

Ludzie z Zespołem Aspergera są szczerzy. Czasami za bardzo, na granicy bezczelności.

Moje dziecko zawsze wyrazi swoją szczerą opinię. Teraz nieco zgrabniej mu wychodzi obstawianie przy swoim zdaniu, wyrażaniu swoich poglądów. Jest to już ubrane w grzeczną, społecznie akceptowaną formę. Ale zawsze będzie to szczere.

Ja czasami jeszcze idę z tłumem, owijam w bawełnę, miotam się, żeby komuś nie zrobić przykrości, kosztem siebie. On tego nie robi. To nie jest w jego naturze. Zawsze jest sobą.

Myślę, że ta inność to dar. I wiem, że moje dziecko jest nadzwyczajne. Jak mówię, że za gorąco, to najchętniej skonstruowałby wiatrak. Od nowa. Taka kreatywność jest wpisana w jego naturę, a to bezcenne. Szczerość, a dzieci z ZA są czasami „zbyt szczere”, nie jest mile widziana. Dopiero uczymy się, jako społeczeństwo, radzić sobie z krytyką. Zwłaszcza niełatwo zmierzyć się z krytyką ze strony dziecka.

Eksperymentator, Inne, ale nie gorsze

Myślenie  OUT OF THE BOX i Zespół Aspergera

Osoby z Zespołem Aspergera potrafią robić rzeczy w sposób nieszablonowy, patrzą z innej perspektywy.

Widzą to, czego inni nie widzą. Mój syn zawsze zaskakuje mnie pokazaniem nowej perspektywy. Tego się uczę – spojrzenia z innej strony. Szukania rozwiązań poza „pudełkiem”. Przerzucania pomysłów z jednej dziedziny na drugą. Ciągłego próbowania nowych rozwiązań.

Gdybyście chcieli poczytać o nas i o Zespole Aspergera, to zapraszam do książki „Inne, ale nie gorsze”.