Jakie książki warto czytać, gdy wybierasz się na studia psychologiczne?

By | 23 sierpnia 2020

Gdy zaczniesz studia, podpowiedzi znajdziesz u prowadzących i w podręcznikach. Ale co czytać przed studiami? Do jakich książek możesz sięgnąć przed pierwszym rokiem?

Podręczniki akademickie do “Wstępu do psychologii” (do wyboru)

Sięgnij do któregoś z podręczników do przedmiotu “Wstęp do psychologii”.  Wybierz taki, który do Ciebie “przemawia”.

Z tych podręczników dowiesz się, czym zajmuje się psychologia. Jeśli masz wątpliwości, czy wybierasz dobry kierunek, może będą dla Ciebie wskazówką.

Przykładowe podręczniki:

  • “Psychologia” Saundra K. Ciccarelli, J. Noland White – zwróć uwagę na rozdział o mnemotechnikach. Ten rozdział jest naprawdę dobry.
  • “Psychologia i życie” Richard J. Gerrig, Philip Zimbardo – chyba najbardziej popularny podręcznik. Ten sprawdź koniecznie.
  • Psychologia. Podejścia oraz koncepcje” – Carol Tavris, Carole Wade –  Jak zjeść słonia? Po kawałku. I tak jest z psychologią.
  •  warto rozważyć takie pozycje jak “Wprowadzenie do psychologii ”  Czesława Matusewicza i  “Wprowadzenie do psychologii ” Gerda Mietzela.

studia psychologiczne jakie książki warto

O książkach, z których korzystałam na studiach pisałam w postach:

“Niby do czego miałby służyć uniwersytet, jeśli nie do tłumaczenia człowiekowi, że wszystko, co wydawało mu się, że wie, jest błędne?”

Terry Pratchett

Książki, które pomogą Ci w studiowaniu psychologii i w życiu

Są takie książki, które pomogą Tobie i w studiowaniu psychologii i w życiu. Polecam Ci te:

  • “Psychologia społeczna Serce i umysł” – Elliot Aronsona, Robin M. Akerta, Timothy D. Wilsona. To podręcznik do psychologii społecznej, odpowiada na pytania, dlaczego ludzie zachowują się tak a nie inaczej. Must-read.
  • “Wywieranie wpływu na ludzi. teoria i praktyka” – Roberta B. Cialdininiego (polecam też  “Małą wielką zmianę”– naprawdę warto mieć świadomość tego, co z nami robią inni 🙂 Każdy powinien znać te mechanizmy, by móc się przed nimi obronić.
  • “Pułapki myślenia” Daniela Kahnemana – wszyscy myślimy “na skróty” i wpadamy w pułapki. Sprawdź- w jakie 🙂
  • “Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę” Pawła Fortuny.  W tej książce znajdziesz świetne podsumowanie mechanizmów obronnych, jakie stosują ludzie (więc Ty również…). Warto!
  • ” Co możesz zmienić a czego nie możesz” Martina E. Seligmana. Biologia czy środowisko – co ma na nas największy wpływ ? Co możemy zmienić? Życiowe, zwłaszcza przy odchudzaniu.

studia psychologiczne jakie książki czytać

  • Macie to szczęście, że wyszła książka Janiny Bąk “Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” Ta książka z pewnością uczy sceptycznego podejścia do doniesień “Amerykańskich badaczy”. Zabawna 😉
  • “Droga Kasiu, jak żyć lepiej” Katarzyny Miller. Tutaj mamy przegląd ludzkich problemów i to, jak je widzi psycholog. Listy i odpowiedzi można czytać “na raty”, tematy są tak różnorodne, nie ma mowy o nudzie.
  • Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej” Johna Stewarta. O tej książce usłyszałam dopiero na III roku i wcześniej też jakoś na nią nie trafiłam. Niby podręcznik, ale do poczytania dla wszystkich. Można czytać wybrane rozdziały, bo jest to dosyć obszerna lektura. Odbiega trochę od pozycji “wakacyjnych”, jest trudniejsza, ale bardzo wartościowa.
  • “Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” Charlesa Duhigga – lektura bardzo przydatna w życiu do walki ze złymi nawykami. Jak lubisz ciekawe historie (a jeśli idziesz na psychologię, to pewnie tak), to jest dla Ciebie:)
  • “Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności” Charlesa Duhigga – jak wyżej 🙂

 

studia psychologiczne książki

Przyszły psycholog czyta to, co czytają jego przyszli klienci

Przyszły psycholog czyta wszystko, co czytają ludzie. 

Czytaj wszystko to, co poszerza Twoją wiedzę o człowieku – jego zachowaniu, wyborach, uzasadnieniach, emocjach. Mi pomagają:

  • Wywiady – lubię czytać wywiady z pisarzami i szerzej: artystami, bo prócz tej ich narracji, to strasznie interesuje mnie kwestia samodyscypliny i nawyków i całego procesu twórczego.
  • Pamiętniki i dzienniki, zapiski z życia. Podobnie – autobiografie.
  • Reportaże.  Tu nie jest ławo. Czytanie Kopińskiej jest dla mnie trudne, ale czytam. Wywiad z żoną Trynkiewicza mocno mną wstrząsnął.

Mogłabym polecić Ci więcej książek, ale… ciesz się, póki co, wolnym czasem 🙂

Jeśli chcesz więcej, to zajrzyj także do bloga Zdrowa głowa – tam znajdziesz listę 10 książek 🙂

Daj znać, czy podobał Ci się ten wpis 🙂

Daj znać, czy książki Ci się podobały.

A może masz jakiś absolutny must-read dla przyszłego studenta psychologii?

Czekam 🙂

P.S.

Google wrzuca na pierwsze strony wyszukiwarki te treści, które użytkownicy uważają za przydatne.

Za przydatne, czyli według Google’a: komentowane i udostępniane.

Jeśli uważasz, że piszę z sensem, komentuj, udostępniaj. Bardzo Cię o to proszę 🙂

Podziel się :)